بسیاری از افراد در طول زندگی خود با پدیده ای به نام ناامیدی روبرو می شوند که میتواند در کیفیت زندگی آنها تاثیر مخربی داشته باشد.

ناامیدی چیست ؟

ناامیدی نوعی حس درونی است که باعث ایجاد حس درماندگی و پریشانی در فرد می شود. حسی که می تواند بازدارنده باشد و ما را از ادامه مسیر مایوس کند. حسی که اگر سعی نکنیم راهی برای خلاصی از آن پیدا کنیم، هر روز بزرگتر شده و تمام افکار ما را مسموم می کند.

عبارت ناامیدی در ویکی پدیا اینگونه تعریف شده است :

ناامیدی احساس نارضایتی است که به دنبال برآورده نشدن انتظارات یا امیدها بوجود می آید.

چرا ناامید می شویم ؟

احساس ناامیدی بسته به شرایط و شخصیت زندگی هر فرد می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در شرایطی که انسان ها هر روز به دلایل متعدد از هم دور می شوند، برای هر فرد ده ها دلیل وجود دارد که در محاصره احساسات منفی قرار بگیرد. برای اینکه راهی برای خلاص شدن از احساس یاس و ناامیدی پیدا کنیم، لازم است ابتدا دلایل ایجاد حس ناامیدی را شناسایی کنیم.

 

دلیل اول: ناکامی در رسیدن به اهداف

همه ما در طول زندگی خود اهدافی را مشخص می کنیم و به دلایلی مثل صحیح نبودن هدف گذاری و کافی نبودن تلاش و پشتکار، ممکن است به اهداف مشخص شده دست پیدا نکنیم. شکست های پی در پی در زندگی میتواند احساسات منفی را در وجود انسان پرورش دهد.

پشت هر شکستی یک پیروزی هست!

حتما این جمله را شنیده اید که پشت هر شکستی یک پیروزی هست. واقعیت این است که برای فردی که در شرایط شکست و سرخوردگی قرار میگیرد، این جمله صرفا یک جمله کلیشه ای به نظر میرسد.

اما اگر کمی در مورد این جمله تامل و فکر کنیم خواهیم دید که این جمله نه تنها کلیشه ای نیست، بلکه با خود پیام مهمی به همراه دارد. مشکل زمانی ایجاد می شود که ما گاهی اوقات آنقدر درگیر خود شکست می شویم که دلیل آن را نادیده میگیریم. به عبارت دیگر از شکست های خود درس نمیگیریم و به جای اینکه به دنبال ریشه یابی مشکل و رشد خود باشیم، صرفا با آوردن بهانه های واهی و شانه خالی کردن از مسئولیت به دنبال توجیه شکست خود هستیم. و دلیل عمده شکست های متعدد ما هم همین است.

 

دلیل دوم: احساس طرد شدن و نادیده گرفته شدن

برای برخی افراد بدترین چیز این است که توسط دیگران نادیده گرفته شوند. ویا ممکن است جزو گروه یا جامعه ای باشید که به دلایل مختلفی از آن طرد شوید. در چنین شرایطی است که دیر یا زود احساس تنهایی و در پی آن احساس ناامیدی به سراغ ما خواهد آمد!

در چنین شرایطی است که لازم است اقدامی جهت تغییر شرایط انجام دهیم. اول از همه نباید فراموش کنیم که احساسات ما نوعی اقدام دفاعی است که مغر برای محافظت از ما به کار میگیرد. بنابراین لازم است قبل از اینکه احساسات منفی در وجود ما رشد کند و دیوار آن بلند شود، راهی برای خلاصی از آن پیدا کنیم.

 

دلیل سوم: نداشتن رسالت و عزت نفس

اگر ارزش های خود را نشناسیم و مدام طبق شرایط موجود مسیر زندگی خود را تغییر دهیم، بعد از مدتی ممکن است احساس کنیم کنترلی روی زندگی و سرنوشت خود نداریم. همین امر به مرور زمان میتواند باعث ایجاد احساس یاس و ناامیدی در وجود ما شود و ما را به اوج ناامیدی برساند.

برخي افراد فقط به خود متكي هستند و فكر مي كنند كه با اعتماد به نفس مي توانند بر تمامي مسائل و مشكلات زندگي پيروز شوند. اما وقتي با مشكل رو به رو مي شوند و نمي توانند به تنهايي آن را انجام دهند، احساس شكست و ناتوانی مي كنند.

رسالت زندگی و ارزشهای خود را مشخص کنیم.

برای اینکه گرفتار چنین شرایطی نشویم، لازم است ابتدا رسالت زندگی و ارزشهای خود را مشخص کنیم. وقتی بدانیم از زندگی خود چه می خواهیم، وقتی برای آموزش و رشد شخصیتی خود وقت بگذاریم، وقتی روی عزت نفس خود کار کنیم، آنگاه تغییر شرایط موجود نمیتواند ما را از پا دربیاورد. چرا که میدانیم برای اهداف بزرگتری تلاش می کنیم.

 

دلیل چهارم: نارضایتی شغلی و تحصیلی

در شرایطی که افراد جامعه زندگی خوب را در تحصیلات عالیه می دانند و افراد از کودکی تحت فشار سیستم آموزشی، خانواده و جامعه محکوم هستند کتاب های زیادی را صرفا حفظ کنند و امتحان دهند، در شرایطی که دانش آموزان به اسرار اطرافیان مجبور هستند در رشته ای تحصیل کنند که به آن علاقه ای ندارند، در شرایطی که جوان تحصیل کرده صرفا برای اینکه هزینه های زندگی و معیشتی خود را تامین کند مجبور است تن به کاری دهد که علاقه ای به آن ندارند، دور از ذهن نیست که افراد پس از مدتی دچار روزمرگی شده و از زندگی خود لذت نخواهند برد. در نتیجه به مرور احساس یاس و ناامیدی از شرایط موجود گریبان زندگی آنها را خواهد گرفت.

 

دلیل ناامیدی

چند راهکار برای مقابله با حس ناامیدی

 

1- همواره یاد خدا باشید.

فارق از وضعیت معرفتی و اعتقادی که دارید، یاد خداوند و اینکه در همه شرایط تکیه گاهی بی همتا دارید، قطعا به شما آرامش خواهد داد.

 

2- به صورت مداوم به دنبال یادگیری باشید.

یادگیری اصولی و مستمر از مواردی هست که باید تبدیل به اولویت اول شما شود تا شخصیت قویتری پیدا کنید.

 

3- از افراد معیوس و ناامید دوری کنید.

ما انسان ها بسیار احساساتی هستیم و بدون آنکه متوجه شویم، احساسات منفی اطرافیان میتواند روی ما تاثیر مستقیم داشته باشد. بنابراین بهتر است تا حد امکان ارتباط خود را با افراد مایوس، ناامید و منفی نگر کمرنگ ویا قطع کنید.

 

4- شناخت درست از شرایط و توانایی ها

هر کدام از ما توانایی هایی داریم. در ابتدا لازم هست شناخت درستی از شخصیت، شرایط و توانایی های خود داشته باشیم تا بتوانیم تصمیم درستی بگیریم و تغییری هرچند کوچک در زندگی خود ایجاد کنیم.

 

 

کلام پایانی

مواردی که عنوان شد، شامل 4 دلیل شایع برای ایجاد حس ناامیدی در افراد و 4 راهکار ساده برای مقابله با ناامیدی بود. همانطور که در ابتدا عنوان شد، بسته به شرایط و شخصیت هر فرد ممکن است دلایل متعددی برای ایجاد حس برانگیختگی و ناامیدی وجود داشته باشد. از جمله مواردی مثل اهمال کاری، مشکلات مالی، مرگ عزیزان، خشونت، منفی نگری، عدم سخت کوشی، نداشتن قاطعیت و مهارت نه گفتن و ده ها مورد دیگر که میتوان نام برد.

بنابراین بهتر است به خداوند توکل کنید، صبور باشید، یادگیری مستمر داشته باشید، برای شناخت خود وقت بگذارید، ورزش کنید و از افرادی که احساسات منفی را در شما پرورش میدهند دوره کنید.

به خود و توانایی هایتان باور داشته باشید، اقدام کنید تا بهترین ها را برای خود و عزیزانتان رقم بزنید.

پایان/.