احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که بارها تصمیم به انجام کاری گرفتید اما پس از مدتی انگیزه خود را از دست داده و از ادامه مسیر مایوس شده اید.

  • شاید تابحال چندین بار تصمیم گرفته اید ورزش را شروع کنید اما زمانش هنوز نرسیده! ( از شنبه معروف 🙂 ).
  • شاید به دفعات متعدد تصمیم گرفته اید اهمال کاری و تنبلی را کنار بگذارید اما نتیجه ای نگرفته اید.
  • شاید بارها تصمیم گرفته اید عادت بدی را کنار بگذارید اما هربار ناکام مانده اید.
  • شاید همیشه دلتان می خواسته سحرخیز باشید اما …

 

فکر می کنید مشکل از کجاست؟ در ادامه چند پیشنهاد خواهم داد تا بتوانید نتیجه را اثربخش کنید.

 

مشخص کردن ارزش ها و اولویت بندی

تابحال به این موضوع فکر کرده اید که چه چیزهایی برای شما در اولویت است؟ یعنی می دانید وقتی در تصمیم گیری ها بر سر دوراهی گیر می کنید چطور طبق ارزش های خود تصمیم درستی بگیرید؟ وقتی اولویت های زندگی خود را مشخص کنید، زمان تصمیم گیری سردرگم نمی شود و راحت تر می توانید تصمیم بگیرید. فردی را تصور کنید که یک شرایط عالی برای تحصیل در کشور دیگر دارد. اگر این فرد ارزش های خود را مشخص نکرده باشد، بر سر دوراهی تصمیم رفتن و ماندن گیرخواهد کرد.

 

 

اقدام کنید تا انگیزه بگیرید.

حتما بارها شنیده اید که برخی افراد می گویند من برای انجام فلان کار انگیزه ندارم (احتمالا خودتان هم این جمله را به کار برده اید). اما واقعیت این است که نباید همیشه منتظر باشیم تا اول انگیزه به دست بیاوریم بعد اقدام کنیم. بلکه قضیه کاملا برعکس است!

یعنی ابتدا لازم است یک قدم هرچند کوچک برداریم، بعد انگیزه ایجاد خواهد شد. دو نفر را در نظر بگیرید که میخواهند صبح زود ورزش کنند. به نظر شما بین کسی که کفش ورزشی به پا دارد و کسی که هنوز از رخت خواب بلند نشده، چه کسی انگیزه بیشتری دارد؟

 

هدف گذاری، نقشه راه در دست شما

فردی را در نظر بگیرید که بدون مشخص کردن مقصد، چمدان خود را بسته و به راه می افتد. ممکن است این فرد بالاخره به یک مقصد مشخص برسد اما احتمالا راه طولانی و پرچالشی را طی کرده است و زمانی که به یک مقصد ثابت می رسد، ممکن است آنقدر خسته باشد که از آن لذت نبرد. یا اینکه آنقدر زمان صرف کرده باشد که وقتی به مقصد ثابت می رسد مجبور باشد خیلی زود برگردد.

هدف گذاری مانند مشخص کردن مقصد است. وقتی هدف داشته باشیم مسیر برای ما روشن می شود و حتی اگر لازم باشد مسیر خود را تغییر دهیم، آن تغییر را در جهت رسیدن به مقصد مشخص شده انجام می دهیم. در نتیجه از مسیر هم لذت خواهیم برد.

 

عادت بسازید تا اراده کمتری نیاز باشد.

برای اینکه اراده خود را حفظ کنید و کارها را راحت تر انجام دهید، آن کارها را تبدیل به عادت کنید. عادت باعث می شود مسائلی که برای ما مهم هستند، تبدیل به روتین روزانه شده و نیاز نباشد مدام برای انجام دادن یا ندادن آن با خود کلنجار برویم!

فکر کنید هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید به این موضوع فکر کنید که مسواک بزنید یا نه! خب مشخص است که بخشی از اراده شما همین اول صبح استفاده می شود. در صورتی که اگر مسواک زدن را تبدیل به عادت و روتین روزانه خود کنید، بعد از بیدار شدن از خواب به سراغ مسواک رفته و آن را روی دندان های مبارک میکشید. 🙂

 

مطلب پیشنهادی مبحث اراده :

5 راهکار عملی برای تقویت اراده

 

باور داشته باشید تا معجزه را ببینید.

واقعیت این است که ما هرچقدر هم در کاری عالی باشیم، اگر به توانایی های خود و مسیری که در پیش گرفته ایم ایمان نداشته باشیم، احساس رضایت و آرامش نخواهیم کرد و همیشه به دنبال راهی هستیم تا از زیر کار شانه خالی کنیم.

تابحال به کارآفرینان بزرگ دقت کرده اید؟ کسی که از بیرون به آن ها نگاه می کند، ممکن است با خود بگوید که این افراد چرا اینقدر به خود سختی می دهند؟ چرا همیشه کار می کنند و از زندگی خود لذت نمی برند؟ اما واقعیت این است که این افراد کار خود را زندگی می کنند! یعنی به کار خود عشق می ورزند و مانند فرزند خود، به دنبال پرورش کسب و کار خود هستند.