بارها شده که تصمیم به انجام کاری می گیریم اما در حین انجام کار، آن را رها می کنیم و یا اصلا شروع نمی کنیم! در آخر هم به این نتیجه می رسیم که اراده قوی و پشتکار لازم را نداریم و مدام دنبال تقویت اراده خود هستیم. تابه‌حال فکر کرده اید که دلیل این موضوع چیست ؟

 

در ابتدا به این موضوع می پردازیم که اراده چیست ؟

واژه اراده بسیار گسترده است. برای اراده تعریف های مختلفی وجود دارد و مبحث اراده از جنبه های مختلفی قابل بررسی است. اما اگر بخواهم یک تعریف کلی از اراده داشته باشم،

 

اراده نوعی انرژی ذهنی است که برای انجام کارهای مشخص اختصاص می دهیم.

 

در این مقاله تلاش می کنم راهکاری ارائه بدهم تا بتوانیم ضعف اراده خود را برطرف کنیم و راحت‌تر کارهای مورد نظر خود را به نتیجه برسانیم. راهکاری که در 5 قدم انجام خواهد شد.

 

قدم اول: با خود شفاف باشید.

هر کدام از ما بسته به شخصیت خود و محیطی که در آن پرورش یافته ایم، به مسائل با دید خاصی نگاه می کنیم. اگر همیشه نسبت به اتفاقات اطراف خود بدبین هستیم یا تا به مانعی بر می خوریم کنار می کشیم، ابتدا لازم است روی طرز فکر خود کار کنیم. خوش بینی و بدبینی هر کدام به تنهایی و با مقدار زیاد زیانبار است. بنابراین لازم است برای رویارویی با چالش ها شخصیت منعطف‌تری داشته باشیم.

 

مطلب پیشنهادی مبحث طرز فکر :

نگرش چیست؟ بررسی نگرش مثبت و منفی

 

قدم دوم: همه جوانب را بسنجید.

وقتی تصمیم به انجام کاری می گیریم قبل از اینکه هر اقدامی انجام بدهیم، باید در مورد آن موضوع اطلاعات کسب کنیم. وقتی تصمیم می گیریم کاری انجام بدهیم قبل از اینکه به فکر چالش های پیش رو و سنگ اندازی های دیگران باشیم، باید فکری به حال ندای درون خود کنیم!

اولین عامل بازدارنده، خود ما هستیم! قبل از اینکه به فکر تقویت اراده باشیم ابتدا لازم است خود را بیشتر بشناسیم. مغز ما طراحی شده است تا از ما در مقابل خطرات احتمالی محافظت کند و تلاش می کند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. بنابراین اگر تصمیم گرفتیم قدم در راهی بگذاریم، اگر اطلاعات کافی و روشن از آن موضوع نداشته باشیم، به دلیل اینکه مغز ما هیچ چشم اندازی از مسیر پیش رو ندارد، سعی می کند ما را در یک دایره امن نگه دارد و از ما محافظت کند. بنابراین شروع می‌کند به منفی بافی و احتمال منصرف شدن ما و اهمال کاری افزایش پیدا می‌کند.

 

اراده قوی

 

قدم سوم: به قدرت باور ایمان بیاورید!

حقیقت این است ما هرچقدر هم در کاری عالی باشیم، تا وقتی که به خود و مسیری که انتخاب کرده ایم باور نداشته باشیم، نتیجه قابل قبولی نخواهیم گرفت. بعد از اینکه اطلاعات کافی را کسب کردیم و جوانب کار را سنجیدیم، برای اینکه دچار تردید نشویم باید به مسیری که انتخاب کرده ایم ایمان داشته باشیم.

برای داشتن اراده قوی باید روی عزت نفس و اعتماد به نفس خود کار کنیم تا با عزم راسخ قدم برداریم. چرا که وقتی به توانایی های خود و مسیری که در پیش گرفته ایم باور نداشته باشیم، تمام تلاش خود را نخواهیم کرد و مقصد دست نیافتنی به نظر خواهد رسید.

 

مطالب پیشنهادی مبحث اعتماد به نفس :

اعتماد به نفس چیست؟ و چطور آن را افزایش دهیم؟

5 دلیل اعتماد به نفس پایین و روش مقابله با آن

اعتماد به نفس کاذب چیست؟ و چطور با آن مقابله کنیم؟

 

قدم چهارم: عادت بسازید تا انرژی ذخیره کنید.

اگر اراده را یک باطری در نظر بگیریم، هر بار که از آن برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنیم، مقداری از آن کم می شود. برای اینکه مجبور نباشیم مدام به دنبال تقویت اراده خود باشیم و باطری ذهنی خود را زود نخلیه نکنیم، لازم است کارها را تبدیل به عادت کنیم. چرا که هرچقدر هم اراده قوی داشته باشیم، ممکن است بعد از مدتی آن کار برای ما خسته کننده شود و از صرف انرژی برای آن کار منصرف شویم.

عادت ها تبدیل به روتین روزانه ما خواهند شد و وقتی کارها تبدیل به عادت می شوند، دیگر لازم نیست برای هر اقدام کوچکی مدام تصمیم بگیریم و اراده خود را برای تصمیم های بزرگ‌تر خرج خواهیم کرد.

 

قدم پنجم: جشن بگیرید تا شارژ شوید!

در مرحله قبلی اراده را به یک باطری تشبیه کردیم و گفیم برای داشتن اراده قوی لازم است آن را همیشه شارژ نگه داریم. در این صورت تعیین پاداش و جشن گرفتن می تواند مانند یک شارژر عمل کند و باعث تقویت اراده ما شود. هر انسانی به استراحت و تفریح نیاز دارد. گاهی اوقات لازم است به خود برای موفقیت هایی که به دست می‌آورید پاداش دهید! چه اشکالی دارد بعد از رد شدن از یک چالش خود را به آرامش و صرف غذایی که دوست دارید دعوت کنید. ساخت عادت صحیح و حتی انجام کاری که تابه‌حال تجربه انجام آن را نداشتید می تواند برای شما یک چالش باشد.