یکی از سوال هایی که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است، یافتن راز سلامتي بدن و راز همیشه سالم بودن است. مشخص است که نمی توان برای حفظ سلامتی، یک فرمول خاص مشخص کرد یا مانند فیلم های ماجراجویانه برای یافتن اکسیر جوانی راهی سفر شد.

سلامتی هم مانند موفقیت، خوشبختی یا هر واژه مثبت و انرژی بخش دیگر، یک راز و اکسیر مشخص ندارد اما می توان با انجام دادن و گاهی انجام ندادن برخی کارها، میزان سلامت و سطح انرژی خود را افزایش داد.

در ادامه به بررسی 5 عامل مهم که باعث افزایش سطح سلامت جسم و روح می شود، می پردازم. با من همراه باشید.

 

گام اول : شکرگزاری، هر روز و هر لحظه، باعث حفظ آرامش می شود.

در لحظه شکرگزاری مهم نیست پیرو چه دین و مذهبی هستید. شکرگزاری در ادیان و باورهای مختلف یکی از کارهای مفید و آرامش بخش محسوب می شود. وقتی شکرگزاری می کنید بیشتر از همه به ذهن خود آرامش می دهید. به نظر من حتی خودخواه ترین افراد هم با شکر گزاری به آرامش خواهند رسید. چطور؟ فردی که به هیچ کس و هیچ چیزی به جز خودش اهمیت نمی دهد، اگر به این نتیجه برسد که شکرگزاری می تواند باعث انرژی مثبت وی شود، چرا نباید این کار را انجام دهد؟

 

گام دوم : حفظ تعادل و داشتن طرز فکری که باعث رشد شود.

در مسیر یافتن راز سلامتی بدن و راز همیشه سالم بودن، طرز فکر یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار است. خوشبینی خصوصیتی است که بیشتر از همه باعث حفظ سلامت، حس خوشبختی و افزایش طول عمر می شود. افرادی که به زندگی با دید مثبت نگاه می کنند، معمولا دستگاه ایمنی قوی‌تری دارند، در نتیجه به ندرت مریض می شوند. خوشبینی مانند سپری عمل می کند که می تواند از شما در برابر چالش های ذهنی و امراض محافظت کند.

در مقابل افراد منفی نگر و افرادی که عوامل بیرونی را مسئول اتفاقات زندگی خود می دانند، نسبت به چالش ها و موانع پیش رو آسیب پذیرتر هستند. البته همانطور که عنوان شد، حفظ تعادل بسیار مهم است و بدبینی و خوشبینی هر کدام به تنهایی مخرب خواهد بود.

پیشنهاد می کنم مقاله نگرش چیست؟ بررسی نگرش مثبت و منفی را مطالعه کنید.

 

گام سوم : داشتن یک رژیم غذایی مناسب باعث نشاط و سرزندگی می شود.

تصور کنید برای اتومبیل خود از سوخت نامناسبی استفاده کنید. در این صورت آسیب زیادی به خودرو و محیط زیست می رسانید. غذا برای انسان مانند سوخت اتوموبیل عمل می کند. ما زمانی برای انجام کارها انرژی خوبی خواهیم داشت که تغذیه درستی داشته باشیم. بنجامین فرانکلین جمله معروفی دارد که می گوید :

غذا بخورید تا زنده بمانید، نه اینکه زندگی کنید برای خوردن!

تغذیه درست در حفظ سلامت بدن و افزایش سطح انرژی بسیار تاثیرگذار است. طبق بررسی هایی که روی ورزشکاران المپیکی بیش از 120 کشور انجام شده است، همه آنها 3 عامل را در رژیم غذایی خود دارند. آن 3 عامل عبارتند از :

  1. منابع غذایی که دارای پروتئین کم چربی هستند.
  2. مصرف انواع میوه و سبزیجات
  3. نوشیدن حدود 8 لیوان آب در روز

 

گام چهارم : داشتن برنامه ورزشی منظم، باعث حفظ سلامتی می شود.

شاید لازم نباشد در مورد اهمیت ورزش کردن توضیح دهم. ورزش درست و طبق یک برنامه منظم در افزایش سطح انرژی و حفظ سلامت بدن بسیار موثر است. ورزش کردن به دلیل تصریح در گردش جریان خون و رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز، باعث افزایش شادابی، عملکرد بهتر مغز و افزایش طول عمر می شود. همچنین ورزش منظم می تواند باعث رسیدن به وزن ایده آل و افزایش اعتماد به نفس شود.

یکی از ورزش های مفید ایروبیک است. متخصصان توصیه می کنند در هفته حداقل 3 دفعه به مدت 30 تا 40 دقیقه به انجام این ورزش بپردازید. این ورزش باعث افزایش ضربان قلب و افزایش میزان خون رسانی به اندام ها می شود. راه رفتن سریع، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و اسکی هم می توانند بسیار مفید و موثر باشند.

کارشناس های امور ورزشی بیان می کنند پس از گذشته حداقل 25 دقیقه ورزش مداوم، اثربخشی آن در بدن ورزشکار قابل مشاهده خواهد بود. در این مرحله، مغز اندورفین ترشح می کند که باعث ایجاد حس شور و نشاط می شود. این ماده به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و می تواند حس مثبت و لذت بخشی را به همراه داشته باشد. به طوری که می توانید به آن اعتیاد پیدا کنید.

 

گام پنجم : استراحت کافی، می تواند سطح انرژی و تمرکز را افزایش دهد.

مهم نیست چه هدف بزرگی مشخص کرده اید. اگر خواب و استراحت کافی نداشته باشید و به بدن خود اجازه آرامش و تجدید نیرو ندهید، نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد. این موضوع بسیار مهمی است. درصد زیادی از افراد بزرگسال به اندازه کافی استراحت نمی کنند و از کم خوابی رنج می برند. آنها دیر به رختخواب می روند، خواب خوب و با کیفیتی ندارند و زود هم از خواب بیدار می شوند و در طول روز احساس آشفتگی می کنند.

خواب ناکافی می تواند باعث بازدهی ضعیف، کاهش تمرکز و افزایش اشتباهات شود. به طور میانگین هر فردی نیاز به 8 ساعت خواب با کیفیت دارد و اگر خواب کمتر یا بی کیفیتی را تجربه کنید، در طول هفته دچار کم خوابی می شوید و می تواند روی عملکرد شما در کار و زندگی تاثیر مستقیم داشته باشد.

متاسفانه در دنیای امروز و با وابستگی شدید ما به تکنولوژی و تلفن همراه، میزان کیفیت خواب افراد به میزان قابل توجهی کاهش یافته و این موضوع به سنین کودک و نوجوان هم انتقال پیدا کرده است. وقتی فردی تا لحظاتی قبل از به خواب رفتن در حال کار با تلفن همراه خود باشد، می توان انتظار داشت خواب باکیفیتی نخواهد داشت.